środa, 19 września 2012

Efekty kampanii "Mam autyzm i mogę zachowywać się inaczej niż wszyscy"

 

 Akcja zapoczątkowana w naszej placówce (Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie) przynosi niesamowite efekty. http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Olsztyn-rodzice-autystykow-chca-mowic-o-innosci-swych-dzieci,123057,8.html
 Coraz więcej osób wie czym jest autyzm i od bardzo długiego czasu nie spotkałam się z "dziwnymi" komentarzami zachowania Mai. Dziś co prawda pewna pani skomentowała głośny krzyk Mai słowami " ojej, dlaczego to dziecko tak hałasuje", ale po wyjaśnieniu, że Maja ma autyzm i tak reaguje na zamknięte tym razem drzwi ( które dotąd były otwarte), widocznie się zmieszała i usłyszałam:
-Przepraszam panią, nie wiedziałam, bardzo przepraszam.

     Nie tak dawno starsza pani mieszkająca w moim bloku i wiele razy komentująca w nieprzyjemny sposób zachowanie Pszczółki, podeszła do mnie i oznajmiła:
- Widziałam panią w telewizji i czytałam o Mai w gazecie. Przepraszam  za wcześniejsze uwagi, nie wiedziałam , że dziewczynka jest chora. Jest taka śliczna, że nie widać.

     To miłe, że ktoś potrafi przyznać się do swojego błędu, a przede wszystkim wspaniałe jest to, że nasza akcja przynosi zamierzony efekt,  czyli  przybliża  społeczeństwu temat autyzmu i tym samym zapobiega przykrym sytuacjom, które dotąd spotykały samych autystów jak i ich opiekunów ze strony "życzliwych" osób w postaci nieprzemyślanych komentarzy.


5 komentarzy:

 1. Niestety, niektórzy nawet mając świadomość o chorobie naszych dzieci,wiedzą lepiej. Dla wielu autyzm to wymówka rodziców którzy niewłaściwie wychowują swoje dzieci.Argument jest jeden ... kiedyś autyzmu nie było

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, dlatego najwięcej nieprzyjemności spotyka nas ze strony tzw. starszego pokolenia, w którym autyzm nie był diagnozowany. Dzieci zachowujące się podobnie do naszych były izolowane od społeczeństwa w obawie "co powiedzą ludzie, przecież to wstyd mieć TAKIE dziecko", albo latami zamykane w zakładach psychiatrycznych. Nielicznym jednostkom udało się jednak i świat o nich usłyszał.
   Wśród ludzi, u których podejrzewano autyzm bądź u których zdiagnozowano tę jednostkę chorobową, znajdują się całe zastępy geniuszy, którzy w niekwestionowany sposób wpłynęli na rozwój nauki i postęp cywilizacyjny. Wystarczy wymienić takie indywidualności jak Issac Newton czy Albert Einstein, u których - zdaniem naukowców - występowały objawy autyzmu.

   Wielu współczesnych geniuszy, to ludzie z autyzmem, którzy na co dzień pozostają anonimowi.Ich potencjał coraz częściej wykorzystują jednak szefowie wielkich korporacji (np. firm informatycznych), którzy z myślą o nich tworzą specjalne miejsca pracy. Przedstawiciele największych przedsiębiorstw doceniają ich zdolność analitycznego myślenia i umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów.

   Usuń
 2. Życzę powodzenia wg mnie to tylko chwila- bo widzieli Was w telewizji, a obawiam się, że nie wszyscy..., za chwilę zmierzysz się ponownie ze "smutnymi sytuacjami dnia"- Moniko oczywiście nie życzę, ale jakoś nie wierzę, że to się uda - chciałabym, zęby się udało :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Aniu Twoje obawy, my też je mamy.Wierzymy jednak, że się uda-od czegoś trzeba zacząć. Ja widzę też zmianę w swoim zachowaniu, już nie stresuję się tak bardzo każdym wyjściem z Mają "do ludzi". Mam takie przekonanie,że jednak sporo osób słyszało o autyzmie i moje ewentualne wyjaśnienie "moja Córka ma autyzm" spotka się ze zrozumieniem a nie ze zdziwieniem i strachem, tak jak to miało miejsce dotąd. Ludzie reagowali czasem tak, jakby autyzm był zaraźliwy i miał przejść z Mai na ich zdrowe, świetnie wychowane dzieci.

   Usuń
 3. Zawsze warto informować i uczyć ludzi, że inność nie oznacza wcale niczego gorszego. Tolerancja jest zawsze na czasie.

  OdpowiedzUsuń